Střední váha

**************************

Giacobbe La Motta
(10.7. 1921)

známější jako Jake LaMotta, přezdívaný "býk z Bronxu" a" Zuřící býk", je bývalý boxer, vítěz pásu Mistra světa ve střední váze, jehož život byl sporný jak vně ringu tak i uvnitř.

Boxerské záznamy

LaMotta, který dal dohromady statistiku 83 výher (30KO), 19 proher a 4 remízy, byl první muž který porazil Sugar Raye Robinsona, když Robinsona knockdownoval v prvním kole a přebodoval ho během deseti kol ve druhém zápase jejich legendární šestice bitev v ringu. LaMotta prohrál ostatních pět. V roce 1948, byl knockoutován ve čtyřech kolech Billy Foxem. Zápas s Foxem se mu později celý život stále vracel.

Ranný způsob života

LaMotta vyhrál světový titul v roce 1949 v Detroitu proti Francouzi Marcelu Cerdanovi, který byl světovým šampionem. Cerdan, nazývaný většinou boxerských kritiků největším šampionem, kterého kdy Francie měla, si vykloubil paži v prvním kole a vzdal se před začátkem desátého a officiální vyhodnocení učinilo LaMottu vítězem Knockoutem v desátém kole protože gong již zazněl k začátku tohoto kola když Cerdan oznámil odstoupení. Nový zápas byl dohodnut, ale zatímco Cerdan letěl zpět do Spojených států na nový zápas, jeho Air France Lockheed Constellation spadlo nad Azorskými ostrovy a na palubě nikdo nepřežil. LaMotta se poté utkal se dvěma vyzyvateli (Tiberio Mitri a Laurent Dauthuille) a porazil je, a pak byl vyzván Robinsonem na jejich již šestý zápas. Odehrál se 14. února, 1951, zápas se stal známý jako “Masakr na Svatého Valentýna”. Robinson vyhrál technickým KO ve třináctém kole, když byl zápas zastaven, jelikož LaMotta už ležel v provazech. V roce 1953, LaMotta šokoval sportovní svět když byl povolán FBI k výpovědi ve slyšení proti nějakým mafiánským skupinám. LaMotta též řekl během slyšení, že si možná neuvědomoval, že také ublížil svému image, když zahodil zápas s Billy Foxem v roce 1948 výměnou za souboj se světovým šampionem Cerdanem. Zahození toho zápasu velmi poškodilo jeho pověst , ale prý stále věří, že to stálo za to. Po odchodu do boxerského důchodu, LaMotta koupil několik barů a stal se jevištním hercem a postavil se na jeviště coby komik. Objevil se také ve více než 15-ti filmech, včetně The Hustler, s Paulem Newmanem a Jackie Gleason.

Ragging Bull (Zuřící Býk)

S blížícím se rokem 1980, Hollywoodští manažeři vyšli LaMottovi vstříc s myšlenkou filmu o jeho životě, jehož základem byla LaMottova kniha z roku 1970 Zuřící Býk: Můj příběh. Film Zuřící Býk, ačkoli finanční náklady byly obrovské, získal úspěch u kritiků pro oba představitele filmu, režiséra Martina Scorsese a herce Robert De Niro, který přibral 60 liber (27 kg) během natáčení filmu, aby mohl hrát staršího, otylého LaMottu s podlomeným zdravím, jak tomu bylo v jeho pozdějším životě. Film zobrazil násilného a problematického LaMottu, který kdysi dokonce zašel tak daleko, že zbil svého vlastního bratra, manažera Joeyho LaMottu, kterého obvinil že má s jeho ženou (Vicky LaMotta) poměr. V roce 2004 v interview LaMotta zavzpomínal že po příchodu na premiéru Zuřícího Býka s jeho do té doby ex-manželkou (oba se rozvedli ve zlém v roce 1950), jí řekl že nemohl věřit, že byl tak špatný a omluvil se. Vicky odpověděla: “Ne..ty jsi byl horší!!”

Pozdější život

V roce 1998, jeho syn Joseph LaMotta zemřel v letu Swissair, který ztroskotal mimo pobřeží Nového Skotska v Kanadě. LaMotta byl aktivní ve vyprávění o svém životě a podpisových akcích a vydal několik knih o jeho kariéře, jeho manželce a jeho zápasech s Robinsonem.
Je začleněn do Mezinárodní boxerské Síně slávy.

Překlad: seky(c)Fotografie
Statistiky (Boxrec.com)

Výběr klipů Jakea LaMottyMé hodnocení: Jake LaMotta, kontroverzní osobnost své doby, šampion i poražený. Jedni říkají, že byl nejlepší, druzý, že průměrný. Můj osobní názor je spíš ten, že Jake to mohl dotáhnout mnohem dál, nebýt jeho povahy a psychických potíží. Obecně je známo, že měl největší odolnost v historii tohoto sportu a já myslím, že ano. Jeho styl byl co do pohybu dost chabý, jeho síla, ale nebyla v rychlosti nohou ani v síle úderu, ale v jeho vytrvalosti a frekvenci jeho úderů. Dokázal čelit neuvěřitelnému počtu ran a v nejlepší chvíly zasypat soupeře mnoha údery, vetšinou na tělo a čelist. Ať už si myslí každý cokoliv, ve svých nejlepších letech, na vrcholu své kariéry (ten vrchol byl ovšem trochu krátký) byl tím nejlepším. Pro mě je to jeden z favoritů střední váhy. Když pominu Sugar Raye Robinsona, který neprohrál nikdy KO, LaMotta naproti tomu byl ve své kariéře sražen k zemi pouze jednou na konci svého boxerského života, jednou za celých 106 zápasů! Klobouk dolů.... Bodové hodnocení: 9/10